Czarny dąb

Czarny dąb to drewno dębów przebywających w ziemi lub pod wodą od wielu wieków.

Drewno dębowe zawiera garbniki, które reagują z solami żelaza obecnymi w wodzie lub ziemi, zmieniając barwę drewna na szaroczarną do granatowoczarnej.

Czarny dąb znajdowany jest w całej niemal Europie, jednak największe jego skupiska usytuowane są w dorzeczach rzek Europy Środkowej i Południowej. W Polsce największe znaleziska znajdują się w okolicach Dębicy i Szprotawy. Największy wyeksponowany okaz czarnego dębu znajduje się w Muzeum Agatów i Skamieniałych Drzew w Dąbrowie Tarnowskiej i ma dwa metry średnicy.

Długa droga….

Z istotnych procesów zachodzących w drewnie czarnego dębu, poza utlenianiem, należy również wymienić osadzanie się i krystalizację w ścianach komórkowych substancji mineralnych. Powoduje to znaczne zwiększenie gęstości, a w wymiarze praktycznym utrudnia obróbkę mechaniczną.

Aby stworzyć ten niepowtarzalny element do Twojego domu potrzeba wiele godzin pracy i złożonych procesów aby jak najlepiej wyeksponować piękno tego drewna które przez wieki nabierały naturalnie koloru i formy.

Duży wpływ na jakość i barwę zachowanego drewna mają warunki, w jakich dotrwało do naszych czasów.  Dęby zatopione w zbiornikach wodnych, bagnach i torfowiskach, w warunkach stałej wilgotności, dotrwały do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, mimo rozkładu kory i bielu.

Stół na wymiar 

Stół z czarnego dębu

Piękny wzór który jest wynikiem wielowiekowego działania czynników środowiska beztlenowego.

Stół do jadalni to elegancki dodatek do drewnianej kolekcji mebli Stół  jest wykonany z mocnego i charakterystycznego drewna dębowego przy użyciu tradycyjnych technik, takich jak tokarstwo. Innowacyjne techniki okleinowania i zdejmowane nogi nadają stołowi nowoczesne wykończenie.

 

Add to cart